Simsomaniak Center Forum
O The Sims Wiemy Wszystko!

Oko na świat - Rekin "Ludojad"

Shiny - 22-12-08, 13:52
Temat postu: Rekin "Ludojad"
Artykuł jest mój. Ja go pisałam - do gazetki na j.polski. To jest dość ważny temat, szczególnie dla mnie. Przeczytajcie i włączcie się do dyskusji.
^^^
Skąd bierze się w ludziach ten lęk, czasem wręcz paniczny strach przed rekinami? Jest to przede wszystkim efekt oddziaływania na ludzi bezsensownych mitów i legend na temat sławnego żarłacza białego, tak zwanego „ludojada”. Nie ma chyba osoby, która nie potrafiłaby wyobrazić sobie tego beznamiętnego zabójcę, istniejącego tylko po to, by zabijać i niszczyć wszystko dookoła. Przez lata gnębiony za sam fakt istnienia. W opinii większości osób jest najgroźniejszym rekinem, odpowiedzialnym za ogromną liczbę ataków na ludzi. Skąd w ogóle wziął się ten przydomek „Ludojad”? Czy można uważać, że jest bezpodstawny? Czym żarłacz biały zasłużył sobie na taką opinię?
Pierwszą rzeczą jest wygląd. Cóż, jest jednym z najobrzydliwszych rekinów, budzącym strach rozmiarami (największe z nich dochodzą do nawet sześciu metrów!). Ma zakrzywiony, ostry pysk oraz ogromną paszczą, pełną błyszczących i ostrych jak brzytwa zębów.
Drugą sprawą jest „wykorzystanie” żarłacza do filmu „Szczęki”. To właśnie z tego filmu ludzie „nauczyli się go bać”. Biorąc pod uwagę wieloletnie badania naukowe, można stwierdzić, że sprawcami ataków na ludzi są: na pierwszym miejscu żarłacz tygrysi. Najagresywniejszy rekin. Tuż za nim – żarłacz tępogłowy. Nasz biedny ludojad jest dopiero na trzecim miejscu. Poza tym, nazwa jest zupełnie pozbawiona sensu – żaden rekin nie żywi się ludzkim mięsem! Weźmy przykład surfera – gdy pływa na desce i szybko macha rękami, przypomina fokę – do tego kostium odbija się w słońcu – gdy ujrzy go rekin, zaatakuje. Nie połknie w całości – ugryzie, lecz nie zje. Pozwoli ofierze odpłynąć. Te drapieżne ryby bardzo szybko się uczą – gdy za pierwszym razem atak się nie uda, z każdym następnym będzie coraz lepszy...
Gatunek żarłacza białego stoi dziś u progu zagłady – grozi mu wyginięcie. Czy ludzie myślą, że przez to w oceanach będzie bezpieczniej? Mylą się. Na szczęście, wiele krajów objęło żarłacze ochroną gatunkową. Rekin ten jest smutnym przykładem, jak mity i sensacyjne legendy mogą doprowadzić do wyginięcia.

miserable - 22-12-08, 17:37

Shiny napisał/a:
najobrzydliwszych rekinów

hm, podaj mi argumenty, dlaczego jest obrzydliwy.
ludojad, jak sama nazwa mówi - je ludzi. A jak sama napisałaś, on nie żywi się ludzkim mięsem. Ludzie stwierdzili, że osoby giną w jego żołądku bo nie docierają już do brzegu. Wiele ran jest tak rozległych i głębokich, że po prostu umierają po paru minutach, a wiadomo, że zraniona osoba nie dopłynie w parę minut do brzegu i ot, ginie.
trochę to chaotycznie wygląda i chyba masa powtórzeń w tym tekście powyżej, no ale cóż. xd
nie uważam, żeby rekin był brzydki i obrzydliwy, ponieważ uwielbiam rekiny od dawna. :3

kiano - 22-12-08, 18:12

Hm... Nie boję się rekinów. Nie wiem, skąd w ludziach ten strach... Moim zdaniem jest bezpodstawny. Jeśli miałabym wejść do wody z "ludojadem", weszłabym. Oczywiście, nie bez wahania, ale weszłabym.
Shiny - 22-12-08, 18:13

Ja rekiny też kocham. I to wcale nie one atakują. Najagresywniejszy jest tygrysi. On szaleje na widok krwi. A biały nie. Jest najbystrzejszy. To ludzie uważają go za ludojada. Jemu ludzie nie smakują.
^^^
Jest najobrzydliwszy, ponieważ ma zakrzywiony pysk. Taki... nos. Zobacz:
Przeraża zaznaczonym na czerwono:

^^^
Napisałam "ludojad", bo tak ludzie uważają. Dlatego chciałam wytłumaczyć, że...
"nazwa jest zupełnie pozbawiona sensu"

Szaszłyk - 22-12-08, 18:18

miserable napisał/a:
Shiny napisał/a:
najobrzydliwszych rekinów

hm, podaj mi argumenty, dlaczego jest obrzydliwy.

ludzie się rekina boją, więc uważają go za obrzydliwego, ot i cała historyja.
ja mp. boję się pająków, więc i je uważam za wstrętne
a po za tym, uważasz że to jest ładne?

co do artykułu, niebezpiecznych rekinów itd - nie do końca się zgodzę. przejrzałam teraz kilka stron www i wszystkie zgodnie mówiły - najniebezpieczniejszy jest żarłacz biały. po za tym, co roku odnotowuje się 50-70 ataków rekinów na ludziach. część z nich zapewne rzeczywiście można uznać za błąd rekina (w sensie chciał zaatakować np. fokę) albo obronę przez niego terytorium ale na pewno nie wszystkie.
tak więc chcesz czy nie - rekiny są niebezpieczne.
a to, że ludzie są nakręcani, żeby się ich bać - może to i dobrze? przynajmniej są ostrożniejsi.
a skoro napisałaś, że ten temat jest dla Ciebie szczególnie ważny, to radzę zainteresować się nim dokładniej.

miserable - 22-12-08, 18:30

shashlyk napisał/a:
a po za tym, uważasz że to jest ładne?

tak, uważam, że jest ładny. hm, kwestia gustu.

sorry, za poniekąd spam.

Shiny - 22-12-08, 19:09

Widziałam wykresy różnych "naukowców", żarłacz tygrysi był na pierwszym miejscu. Później był tępogłowy, następnie biały. Do tego oglądałam filmy dokumentalne, gdzie ludzie opowiadali o tym, co przeżyli:
Tylko jedna osoba opisała żarłacza białego - cóż, każdy żarłacz jest niebezpieczny. Ale tygrysi najbardziej agresywnie reaguje na krew.

Katie - 22-12-08, 20:03

Uwielbiam nurkować. Ale panikuję na widok co większej meduzy. Gdybym zobaczyła żarłacza, nieważne jakiego, nie miałabym czasu się bać - zeszłabym od ręki. >>" Nie to, że uważam że jest obrzydliwy czy coś w ten deseń. Poprostu zdaję sobie sprawę, że jest to zwierzę nieprzewidywalne i w dodatku niebezpieczne. Łatwo powiedzieć, że nie boisz się rekinów, jeśli nie miałeś się z nimi w życiu do czynienia. A w dodatku my w Polsce mamy ten komfort, że w Bałtyku może się na nas rzucić co najwyżej węgorz-samobójca. Sądzę, że w Stanach czy w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie występują rekiny, ludzie mają do nich zupełnie inne podejście.

shashlyk napisał/a:
tak więc chcesz czy nie - rekiny są niebezpieczne.
a to, że ludzie są nakręcani, żeby się ich bać - może to i dobrze? przynajmniej są ostrożniejsi.

zgadzam się.

Szaszłyk - 23-12-08, 12:09

Shiny napisał/a:
Widziałam wykresy różnych "naukowców", żarłacz tygrysi był na pierwszym miejscu. Później był tępogłowy, następnie biały. Do tego oglądałam filmy dokumentalne, gdzie ludzie opowiadali o tym, co przeżyli:
Tylko jedna osoba opisała żarłacza białego - cóż, każdy żarłacz jest niebezpieczny. Ale tygrysi najbardziej agresywnie reaguje na krew.

ja moją wiedzę opieram głównie na stronie Międzynarodowego Centrum Danych o Atakach Rekinów (fajna nazwa, nie ma co) ale ok, mogę się mylić {wbrew pozorom jestem tylko człowiekiem, nie zmutowaną grupą warzyw i kiełbaski nabitych na patyk}

Cytat:
Gatunek żarłacza białego stoi dziś u progu zagłady – grozi mu wyginięcie. Czy ludzie myślą, że przez to w oceanach będzie bezpieczniej? Mylą się

a uważasz, że nie będzie bezpieczniej?

Cytat:
Napisałam "ludojad", bo tak ludzie uważają. Dlatego chciałam wytłumaczyć, że...
"nazwa jest zupełnie pozbawiona sensu"

Cytat:
To ludzie uważają go za ludojada. Jemu ludzie nie smakują.

Jest tak nazywany bo zaatakował już wielu ludzi, wielu przez niego zginęło. w tej sytuacji najmniej ważne jest, czy mu smakowało czy nie; czy wypluł swoją ofiarę czy nie.

Shiny - 23-12-08, 12:55

Ale on nie zabija! Ugryzie, potem odpływa! Zostawia ofiarę!

[ Dodano: 23-12-08, 12:56 ]
Żarłacze białe to rekiny - one też mają prawo żyć! A to, że ludzie nie uważają, to ich wina. Czemu mają zabijać te stworzenia i jeść później ich płetwy? Jest masa innych, groźnych stworzeń!

Szaszłyk - 23-12-08, 13:03

Cały sęk w tym, że ci zaatakowani ludzie i tak giną, bo nie dadzą rady dopłynąć do brzegu - wniosek z tego taki, że zostali przez niego zabici. jeśli zaatakujesz kogoś nożem (powiedzmy będąc pod wpływem psychotropów) a potem uciekniesz zostawiając tę osobę na pastwę losu to też uważasz że jej nie zabiłaś? błędny tok myślenia
Shiny - 23-12-08, 13:46

No tak, tylko że żarłacz biały myśli, że jesteśmy fokami. Ugryzie, odpłynie. A na przykład tygrysi - podpłynie, zacznie się szarpać, może rozgryźć człowieka na pół! Ma bardzo ostre zęby. Na wikipedii jest ich zdjęcie. Żarłacz biały jest tępiony przez wieki, ale już ludzie go nie zabijają. Na szczęście. Najgorsze jest to, że większość ludzi uważa, że to on jest najagresywniejszy. Ale to nie prawda - tygrysi i tępogłowy - to oni są na pierwszym miejscu.

[ Dodano: 23-12-08, 13:48 ]
Oto zdjęcie, czysty absurd! Głupi fotomontaż!
http://www.sharkattackpho...hark-Attack.jpg

Szaszłyk - 23-12-08, 13:50

Cytat:
No tak, tylko że żarłacz biały myśli, że jesteśmy fokami. Ugryzie, odpłynie.

a co to obchodzi zwykłego Kowalskiego? ginie człowiek i to się liczy.

Międzynarodowe Centrum Danych o Atakach Rekinów mówi, ze najwięcej było przypadków gdy to żarłacz biały zaatakował klik

Esmeralda - 23-12-08, 14:37

Rekiny wcale takie groźne nie są. One tylko czasem wezmą człowieka za posiłek. A tak to bardzo fajne są. A dla pokonania lęku polecam pływanie wśród rekinów w klatce. Troche adrenaliny nie zaszkodzi. Chociaż nie przecze że zupa z płetwy rekina jest niesmaczna.
Shiny - 23-12-08, 15:21

Esmeralda napisał/a:
Chociaż nie przecze że zupa z płetwy rekina jest niesmaczna.

Jadłaś?!
Moim zdaniem nie powinno się zabijać rekinów. Shashlyk:
"Jednak opinia ludojada, jak wynika z wieloletnich badań, nie jest całkiem zasłużona. Okazuje się bowiem, że większość ataków na ludzi to dzieło żarłaczy tygrysich i tępogłowych - biedny ludojad jest dopiero trzeci w rankingu."
"Ten rekin, rzadko widywany w pobliżu brzegu lecz często towarzyszący kutrom rybackim i łodziom dla nurków, jest stworzeniem ciekawskim - często unosi głowę z wody i, ku przerażeniu pływaków, bada nieznane przedmioty przez ugryzienie. "
http://www.nowa-ama.pl/wiedza_rekiny.php
I jeszcze jedna stronka "Meggalodon" - zapomniałam adresu xD
^^^
Żarłacze białe są najmądrzejsze ze wszystkich rekinów - po opisanym wyżej zachowaniu można to stwierdzić. To wina także ludzi - w końcu wkraczają do ich świata. Powinni wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo.

Esmeralda - 23-12-08, 15:40

Shiny napisał/a:
Jadłaś?!

Ano jadłam. Mniam!

Shiny - 23-12-08, 16:37

Esmeralda napisał/a:
Ano jadłam. Mniam!

Matko Boża, gdzie!? Ja nie wiem, jak to można robić coś takiego z zagrożonym gatunkiem! W końcu - on jest pod ochroną. Wiele ludzi sprzedaje jednak jego zęby - oczywiście potajemnie...
W Polsce nie można takiej zupy dostać, prawda?

Esmeralda - 23-12-08, 16:40

Nie wiem czy w Polsce. Ale w Japonii można było pięć lat temu. Ciągle pamiętam smak.
Makoto Sasumu - 29-12-08, 20:45

Hm, jadłam. TO było bodajże 3 lata temu, w Egipcie.